tisdag 28 november 2017

Källkritik



Lektion 1 och 2









Att granska

-...är det rimligt?
-...är det skvaller eller är det sant? Hur kan man veta det?
-Redovisa dina källor. (...minst två källor)/källförteckning


-Kan man lita på dessa källor? Varför? (primära eller sekundära källor?/ osv)
-Jämför källorna
Webbsidor/ -Vem har gjort sidan? Varför är sidan gjord/
-Hur ser sidan ut? (fungerar länkar/granskad-när?/källor/kontakt)

Bildkälla Levande historia



Filmsnutt/Falska sidor på nätet

Filmsnutt/Fler falska sidor på nätet (Storken)

Filmsnutt/Falska bilder

Svåra ord:
källa, trovärdighet, användbarhet, relevans, referenser,


äkthet, tendens, beroende, närhet, representativitet, "luckor"

historiebruk
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Källor, trovärdighet och användbarhet (relevans)


Mål:
Du kan beskriva vad en källa är.
Du kan skilja på en källas trovärdighet och dess användbarhet.



"Entryticket"

Vad är en källa?
Vilka olika källor finns det? Ge flera exempel.


När är en källa trovärdig? 

När är en källa inte trovärdig?


När är en källa användbar?

När är en källa inte användbar?


Filmsnutt...
Skolverket om källkritik


--------------------------------------

Olika källkritiska övningar kring källors användbarhet

Källa Skolverket



Lägg till bildtext



Källa Skolverket




Källa Skolverket




Källa Skolverket



Källa Skolverket













Diskutera de rätta svaren tillsammans




----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lektion 3


Levande historia - källkritiska övningar

Källkritiska övingar 1-5





Länk till Levande historias hemsida (källkritik)






-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lektion 4

Välj en övning från NE.se (se länk nedan)

Källkritik med NE.se



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lektion 5



Välj en artikel

Källkritisk lathund (NE.se)
Källkritisk lathund
1. Vem/vilka har skrivit artikeln?

Är det en eller flera författare?
Vilka för- och nackdelar finns det med att det bara finns en/flera författare?
Går det att avgöra om personen/personerna har mycket kunskaper om ämnet?
2. När uppdaterades artikeln senast?

Går det att se när texten skrevs?
Är det viktigt att ha de allra senaste uppgifterna och/eller nyheterna? Varför/varför inte?
Finns det några risker med att använda sig av rykande färsk information? Vilka?
3. Går det att ta reda på ”information om informationen”?

Går det att ta reda på hur artikeln kommit till?
Finns det några källhänvisningar?
Finns det någon diskussion eller ”historik”?
Hur kan du annars bedöma artikelns trovärdighet?
4. Är det fakta, förklaringar eller åsikter som presenteras?

Fakta är sådant som kan bevisas, t.ex. ”Det är 20 minusgrader ute.”
Förklaringar erbjuder bakomliggande orsaker, t.ex. ”Det är kallt i januari eftersom...”.
Åsikter är ett personligt sätt att se på ett visst ämne, t.ex. ”Det är jättekallt ute.”
5. Verkar texten seriös?

Är innehållet rörigt, slarvigt eller fullt av stavfel?
Presenteras flera perspektiv eller bara ett?
Saknar du några viktiga fakta i artikeln? 
6. Hittar du samma information på andra ställen?

Kolla upp vad andra källor berättar om ämnet. Ta hjälp av andra webbplatser, t.ex. Länkskafferiet (http://lankskafferiet.skolverket.se), eller av skolbiblioteket. Det är troligare att uppgifterna stämmer om du hittar samma information i flera olika källor.



--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Exitticket


fredag 22 september 2017

tisdag 19 september 2017

Så styrs Sverige (minikurs/arabiska)

الانتخابات البرلمانية. كل أربع سنوات لدينا انتخابات لريكسداغ، ومجلس المحافظة والبلديات، أي 2006، 2010 وهلم جرا. فالداجن يقع دائما يوم الأحد الثالث في سبتمبر. ويجوز لجميع المواطنين السويديين الذين يبلغون من العمر 18 عاما التصويت في الانتخابات البرلمانية.

الدورة. يعقد البرلمان اجتماعا يوم الثلاثاء الاول من اكتوبر المقبل. وستعقد الجلسة الافتتاحية حتى يبدأ الاجتماع العام القادم فى اكتوبر من العام التالى.

وعندما يجتمع الركسداغ للمرة الأولى بعد الانتخابات، ينتخب الأعضاء رئيس البرلمان ونوابه.

ويرأس الرئيس أعمال البرلمان واجتماعات مجلس النواب. ولا يجوز للرئيس أن يشارك في المناقشات أو التصويت عند حل مسائل مختلفة. في حالة تشكيل الحكومة المحتملة، هو رئيس الذي يقود المفاوضات ويقدم اقتراحا إلى البرلمان للحصول على الموافقة.

اللجان. يتخذ أعضاء البرلمان آلاف القرارات سنويا. وبطبيعة الحال، لا يمكن لأي عضو في البرلمان أن يضع في كل هذه الحالات. ولذلك، هناك 16 لجنة لمجالات مختلفة.

ويتفق البرلمانيون ال 349 على هذه اللجان. ويركز البعض على القضايا المتعلقة بالبيئة بينما يتخصص البعض الآخر في المسائل المتعلقة بالمدرسة. ويجلس 17 عضوا في كل لجنة.

وينبغي أن يعكس تشكيل اللجنة من حيث المبدأ قوة الأطراف في البرلمان. وتتلقى الأحزاب الكبيرة عددا أكبر من الأعضاء في اللجان من الأحزاب الصغيرة.

ومن أمثلة اللجان لجنة التعليم، ولجنة الضرائب، ولجنة الدفاع، ولجنة الزراعة، ولجنة الثقافة، ولجنة سوق العمل.

ويتم العمل الأهم في اللجان. وهذا هو المكان الذي ينبغي فيه معالجة جميع المقترحات. عندما تقوم لجنة ما باقتراح اقتراح كيفية حل سؤال، أول خبراء الاتصال والمنظمات التي يمكن أن تفعل ذلك للأفكار

في اللجنة، غالبا ما يحدث أنك تساوم مع الأطراف الأخرى التي هي في اللجنة. إن التنازلات مهمة في العمل السياسي في السويد، حيث لا يوجد أي حزب في البرلمان أغلبية خاصة به. لذلك، عليك أن تعوض والاتفاق مع المعارضين السياسيين.

وعندما تنتهي اللجنة من عملها، يقدم اقتراح (تقرير) إلى البرلمان. وبعد ذلك يناقش الاقتراح في الغرفة (وتسمى أيضا قاعة الجلسات العامة)، وهي القاعة التي يشغل فيها 349 برلمانيا مقاعدهم المعينة.



بقسم. العديد من المجالس الحكومية هي المسؤولة عن كل إدارة. وزارة مسؤولة عن منطقة خاصة من المجتمع.

ومن أمثلة الوزارات وزارة التعليم، ووزارة الإسكان، ووزارة الدفاع، ووزارة الخارجية، ووزارة البيئة.

وستساعد الوزارات على وضع مقترحات جديدة وضمان تنفيذ القرارات التي يتخذها البرلمان. معظم العاملين في الإدارات يعملون ولا يزال لديهم وظائف حتى لو كان على الحكومة أن تستقيل بعد الانتخابات المفقودة.

الملكي. السويد ملكية. وهذا يعني أن الملك أو الملكة الحاكمة هو رئيس الدولة. منذ عام 1810، كانت عائلة برنادوت التي كانت رؤساء الدول. وليس لرئيس الدولة سلطة سياسية. الملك كارل السادس عشر غوستاف لا يحضر اجتماعات الحكومة.

وأهم مهمة للملك هي تمثيل السويد كرئيس للدولة. ويتلقى رسل الأجانب، ويقوم بزيارات رسمية في بلدان أخرى.




الأسئلة. 1 - متى تجري انتخابات للراكسداغ؟ 2. من يمكنه التصويت في الانتخابات البرلمانية؟ 3- اذكر الوقائع المتعلقة باجتماع ريكسداغ. 4. ماذا يفعل الرئيس؟ 5 - لماذا يوجد لدى البرلمان 16 لجنة؟ 6- اسم أي لجان. 7. اسم شيء عن التنازلات في اللجان. 8- شرح العبارة: التقرير. 9. كم من الناس يجلسون في برلمان السويد؟



الأسئلة. 10 - اشرح المصطلح: التزكية. 11. اذكر الوقائع المتعلقة بالتصويت. 12. ماذا يفعل رئيس الوزراء؟ 13. ما هو اسم رئيس الوزراء؟ 14. ماذا تفعل الوزارة؟ 15. أعط أمثلة عن الوزارة. 16. ماذا تعني الملكية؟ 17. اسم الحقائق عن قوة الملك. 18. ما هي أهم مهمة للملك؟

måndag 11 september 2017

Likabehandlingsplanen

Likabehandlingsplanen på Påskbergsskolan
- Entryticket.
(-Vad vet du om diskriminering i samhället idag?) (vuxenvärlden/skolvärlden/skillnad?)


- Presentera de sju diskrimineringsgrunderna/Förklara dem.


- Konkretisera de sju diskrimineringsgrunderna...


- Be eleverna att (i PA) fundera på exempel från vuxenvärlden och skolvärlden där diskriminering sker eller har skett.


- Diskutera gemensamt. Strukturerar exemplen på tavlan.




























- Fyll på med exempel.../sök på nätet


rast/bensträckare


- Diskutera elevernas exempel.


- Titta närmare på DOs stämningar och domar.


- Titta på skolans likabehandlingsplan...


- Exitticket
-Vad vet du mer om diskriminering i samhället idag? (Vuxenvärlden/skolvärlden)

onsdag 3 maj 2017

Finns GUD? (gudar?) (år 9)


Introduktion:

Finns Gud?

Vad är meningen med livet?
Varifrån kommer vi?
Vad händer efter döden?

Vad är religion?
Varför finns religioner?
Vad är ritualer? Varför används de?

Vad är moral för dig?
Heliga platser? Varför?


Svåra ord
ritual, rit, existentiella frågor, cyklisk, moral, monoteistisk, polyteistisk, ateist, övernaturlig, naturreligioner, animist (del av naturen), urkund, symboler,



Film:
Världsreligioner - En översikt och introduktion till religioner (22min)
Ev. Varför finns religioner?


---------------------
Att kunna resonera kring om någon vecka.

Hur ser en hindu och en buddist på...
Människan, Livet och Döden


---------------------------------
(Elevplanering)

Vi ska arbeta med hinduismen och buddismen....hur?

Hur kan vi arbeta med dessa (diskutera i små grupper)


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


hinduism



Hinduism


Lektion 1
Bakgrund
När? Var? Hur? Varför? Vem? Vilka?

Svåra ord
reinkarnation, Indus, Ganges, mokhsa, karma, kastsystemet, Varanasi, Shiva, Brahma, Vishnu
ahimsa, samsara, sadhus, veda, Vedaböckerna, avatar, atman, Bhagavdgita, brahman, diwali, indoarier, sanskrit, yoga, Sanatana Dharma - den eviga läran,

Film "Vi tittar på världsreligionerna-hinduism" (sli.se)(22min)
Minikurs

Lektion 2
Minikurs
Quiz/svåra ord/
("Från Sverige till himlen" (28min))


Lektion 3
Genomgång av minikursen
Quiz-redovisning



------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



buddhism



Buddism

Lektion 1
Bakgrund
När? Var? Hur? Varför? Vem? Vilka?

Svåra ord
nirvana, åttafaldiga vägen, de fyra sanningarna, buddha, stupa, pagod

Tripitaka (tre korgar), vesak

nordbuddism; mahayana (den stora farkosten), asket,

sydbuddism; theravada (munkar o nunnor), hinayana (den lilla farkosten) 

lamaism (Tibet)

Bodh-Gaya


Film "Vi tittar på världsreligionerna" (Buddism) (sli.se)(22min)


Lektion 2
Minikurs
"Buddhas vandring"
"Efter att ha stött på en gammal man, en mycket sjuk man, och ett lik, blir Siddharta traumatiserad. När han sedan ser en vandrande asket, bestämmer sig Siddharta för att bli en asket. Som följd av detta lämnade han sitt hem vid 29 års ålder, och följde olika lärare. Han tillbringade först tid med olika mästare i meditation, men efter att ha bemästrat dessa meditationsformer kände han att han trots detta inte hade funnit något svar till det mänskliga lidandet. Då valde han att följa en grupp mycket strikta asketer, där han åt så lite att han blev extremt mager. Trots detta mycket strikta utövande, fann han inte vad han hade letat efter.[7]
Efter att ha återfått sin styrka satte han sig under ett bodhiträd och bestämde sig för att sitta kvar där tills han antingen dött eller nått buddhaskap. När han satt under detta träd kom Mara för att försöka hindra Siddharta från att nå buddhaskap, men trots detta lyckades Siddharta till slut nå buddhaskap under bodhiträdet.[8] Som följd av detta, lärde Buddha ut i de fyrtiofem år som han levde efter hans upplysning. Några av hans mest kända lärjungar blev Śariputra, Maudgalyāyana, samt hans kompanjon Ananda. Hans död innebar hans ingång i det slutgiltiga skedet: parinirvāna, och efter hans död blev hans kropp kremerad och hans kvarlevor placerade i flera stupor.[9]"
Källa Wikipedia


Lektion 3
Genomgång av minikursen
Quiz/svåra ord mm (kahoot)




-------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Eget resonemang/fördjupning

Lektion 1
Jämförelse/matris
Venndiagram



Lektion 2

Åsikter


Lektion 3 

Konsekvenser/problematisering
"Ett givande samtal om livet"


Lektion 4
Etik - etiska modeller

Källgranskning


Prov onsdag vecka 21

torsdag 20 april 2017

Historiska begrepp år 7-9


historiska begrepp


Forna civilisationer och Antiken

Känna till antiken, och dess betydelse för vår tid
(likheter i levnadsvillkor för barn, kvinnor och män/socialt/politiskt/ekonomiskt/religiöst)

Begrepp:
jägare, nomad, jordbruk, tvåflodslandet, Mesopotamien, flodkulturer, redskap, kilskrift, Indus, Nilen, Gula floden, Eufrat och Tigris, imperier, antiken, by, högkultur, rike, civilisation, epok, demokrati,
hieroglyfer, mumie, balsamering, farao, papyrus, Kung Kyros cylinder,

Kreta/Knossos, Ur och Uruk, Grekland stadsstat, Akropolis, samhällspyramid/samhällsklasser, kultur, kulturarv, demokrati, politik, filosofi, idrott, teater, folkförsamling, Hellas, migration, legend, myt
akvedukt, gladiator, kejsare, konsul, republik


Revolutionernas tid, industrialisering samhällsomvandling och ideströmningar 1700-1900

migration, utvandring-invandring, handel, världshandel, slaveri, ideologier
religionsfrihet, 

Industriella revolutionen
handel, teknik, uppfinningar, råvaror, jordbruket, arbetskraft, kapital, kolonier, slaveri, marknad, triangelhandel, imperialism
socialt, hälsa, politiskt, ekonomiskt, tankevärld, urbanisering, skifte, växelbruk,
demokrati, diktatur, nationalism, imperialism, missnöje, orättvisor, kolonialism,
livegenskap, nation, samhällsklass, socialism, kommunism, konservatism, privilegier, ståndssamhälle, stormakt, reform, revolution, stat,

Amerikanska revolutionen:
världshandel, triangelhandel, export-import, koloni, ekonomi, marknad, råvaror, demokrati, diktatur, republik, monarki, tull, skatt, avgift, parlament, grundlag, författning, politik, bojkott, missnöje, uppror, revolution, frihetskrig, patriot, nationalist, lojalist, president, regering, slavar, milis, oavhängighetsförklaringen, kongress, legosoldater, rösträtt, förbundsstat, Pontiacs krig, "The Boston Tea Party", maktdelning, Upplysningen, filosof (personer…Jefferson, John Adams, Benjamin Franklin, Voltaire, Rousseau, Montesquieu)(J Locke)

Franska revolutionen
monarki, republik, ståndssamhälle (feodalt samhälle/feodalism, medeltiden), privilegier, adel, präster, "tredje ståndet"(borgare-bönder), tionde, lån, bankrutt, stormakt, världshandel, ekonomi. politik, demokrati, diktatur, missnöje, orättvisor, missväxt, skatt, avgift, dagsverke, aristokrati Upplysningen, filosof
författning, Eden i bollhuset, grundlag, riksdag, parlament, ståndsriksdagen-nationalförsamlingen, uppror, Bastiljen, revolution, reform, maktdelning, allmän värnplikt, "frihet-jämlikhet och broderskap", jakobiner, rösträtt, "vänster-höger-politik"(revolutionär-liberal-konservativ),

Marseljäsen, Tricoloren, Skräckväldet, giljotin, Mänskliga rättigheter, (Slaget vid Valmy), statskupp, kejsare, Napoleon, Code Napoleon, kontinent, kontinentalblockad, Trafalgar, Waterloo, Wienkongressen, maktbalans
(personer... Voltaire, Rousseau, Montesquieu, Diderot, Robiespierre, Marat, Danton, Ludvig XVI , Marie-Antoinette, Lafayette, Charlotte Corday, Goethe mfl.)


Imperialism och världskrig carika 1800-1950
Världskrigens tid

Första världskriget
demokrati, diktatur, nationalism, imperialism, kolonialism, handel, revanschlust,
kapprustning, bundsförvanter, allianser, skottet i Sarajevo, Gavrillo Princip, svarta veckan, svarta handen, maktblock, centralmakterna, ententen, mobilisera, pacifist

Mellankrigstiden
Kunna beskriva kriget på västfronten/östfronten./kulspruta, giftgas, skyttegravar, ingenmansland, västfronten, östfronten

Ryska revolutionen.
bolsjevik, Lenin, Tsar, kommunist, februarirevolutionen, livegna, Sovjetunionen, femårsplaner, kollektivjordbruk, Gulagarkepelagen, statskupp, Oktoberrevolutionen

Kunna förklara följderna/konsekvenserna av första världskriget.
Versaillesfreden, Weimarrepubliken, nya länder, NF

Mellankrigstiden.
Nazistpartiet tar makten i Tyskland.
(dålig ekonomi, inflation, Weimarrepubliken, Versaillesfreden, depression, börskrasch, arbetslöshet, kapprustning, Hitler som person, propaganda, hat mot judar, dolkstötslegenden, nationalism, våld mot politiska motståndare, syndabockar, revansch, riksdagshuset brinner, fullmaktslagen, Dachau, kristallnatten, fascism, livsrum, Anschluss, Nurnberglagarna, Munchenöverenskommelsen)

USA/löpande band, börskrasch 1929, New Deal, Roosevelt, kapitalism
Sovjet/femårsplaner, Gulag, Stalin, kollektivjordbruk, kommunism

Andra världskriget
Kunna de viktigaste orsakerna till andra världskriget.
livsrum, tysk aggression, Sudetlandet, Rhenlandet, axelmakterna, revansch, anschluss, Molotov-Ribbentropp-pakten, upprustning

Händelser under kriget
blixtkrig, No-Da-Fin, el-Alamein, förintelsen, "Den slutgiltiga lösningen", pogromer, Stalingrad, Pearl Harbour, D-dagen, atombomben

Demokratisering och efterkrigstid och globalisering cirka 1900 till nutid
Följderna av andra världskriget.
Tysklands delning, Marshallhjälpen, Kalla kriget, Koreakriget, Vietnamkriget, Kubakrisen, FN, Sovjetunionens sönderfal, Berlinmuren, Afrika - koloniernas frigörelse, Israel, Rosa Parks, Månlandningen, Sydafrika - Apartheid, Sverige-demokrati välfärd, Berlinmurens fall, globalisering, demokratisering, kvinnors rättigheter

Hur historia används och historiska begrepp

torsdag 6 april 2017

Historiska personer


1700-talet
1800-talet
1900-talet
Linné                   
Peter den store          
Scheele                              
Voltaire
Celsius                   
Berzelius               
Gustav III               
James Watt              
Bellman               
Jonas Alström               
Newcomen
Lord Nelson       
Napoleon             
Edward Jenner           
Polhem               
Händel                   
Kajsa Varg                           
Jonathan Swift           
Mari Antoinette          
Benjamin Franklin           
Robiespierre               
Axel von Fersen          
Fahrenheit
George Washington           
Mozart                
Ulrika Pasch               
James Fenimore Cooper
Anna Maria Lenngren      
Olof von Dahlin
Blaise Pascal
Mary Wollstonecraft           
Charlotte Corday
Beethoven                 
Charles Dickens        
Darwin                      
Ampere                     
Volta  
Bell    
Alfred Nobel
Bismarck                   
Karl Marx                 
Edison
John Dalton
Faraday
Foucault
Mendel
Drottning Victoria     
Mendelejev
Systrarna Bronte       
Chopin
Carl Friedrich Gauss
August Strindberg     
Selma Lagerlöf
Oscar Wilde
Jules Verne                
Monet
Munch
Van Gogh
Gustaf de Laval
Sofia Konvalevskaja
Mary Shelley            
Thomas Hardy
Florence Nightingale 
Edvard Grieg
HC Andersen
Jenny Lind
Abraham Lincoln


Rosalyn Franklin      
Lise Meitner             
Ellen Kay
Mari Curie                
Hitler
Einstein                     
Stalin
Oppenheimer
Moberg
Gabrillo Princip
Salvadore Dali
Mao   
Ernest Hemingway   
Lenin             
Martin Luther King  
John F Kennedy       
Alexander Flemming 
Bill Gates      
Nelson Mandela        
Mahatma Gandhi      
Ingrid Bergman
Rosa Luxemburg
Lady Di
Rosa Parks
Bröderna Wright
Mussolini
Winston Churchill
Molotov
Elvis Presley             
Astrid Lindgren
Franklin D Roosevelt
Charles Lindberg       
Jesse Owens
Haile Selassie
Margaret Thatcher
Dalai Lama
Greta Garbo  
Moder Teresa
Birgit Nilsson
Sigrid Hjerten
Hilma af Klint
Indira Gandhi

tisdag 4 april 2017

Religion (år 8) - hinduismen vs buddismen

Introduktion:

Lektion 1

Finns Gud?

Vad är meningen med livet?
Varifrån kommer vi?
Vad händer efter döden?

Vad är religion?
Varför finns religioner?
Vad är ritualer? Varför används de?

Vad är moral för dig?
Heliga platser? Varför?



Svåra ord
ritual, rit, existentiella frågor, cyklisk, moral, monoteistisk, polyteistisk, ateist, övernaturlig, naturreligioner, animist (del av naturen), urkund, symboler, asket, celibat, bön, meditation, tradition, högtid



Film:
Världsreligioner - En översikt och introduktion till religioner (22min)

Vad? och Hur? (Elevplanering)

Vi ska arbeta med religioner....hur?

Hur kan vi arbeta med dessa (diskutera i små grupper)


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Hinduismen och Buddhismen



Övergripande frågor:

- Hur påverkar religionen hinduer och buddhisters liv?

- Hur påverkar hinduismen och buddhismen samhället?

- Vad är lika och vad är olika inom hinduismen och buddismen?

- Vad skiljer de olika riktningarna åt inom buddhismen?



---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


hinduism



Hinduismen

Övergripande frågor
- Hur påverkar religionen hinduers liv?
- Hur påverkar hinduismen och samhället varandra?
- Hur påverkar hinduismen västerlandet och andra religioner?



Lektion 1
Bakgrund
När? Var? Hur? Varför? Vem? Vilka?

Svåra ord
reinkarnation, Indus, Ganges, mokhsa, karma, kastsystemet, Varanasi, Shiva, Brahma, Vishnu
ahimsa, samsara, sadhus, veda, Vedaböckerna, avatar, atman, Bhagavdgita, brahman, Diwali, indoarier, sanskrit, yoga, Sanatana Dharma - den eviga läran, Holi, 




Lektion 2
Jobba med grundkursen (två och två, högläsning och diskussion)
Film "Vi tittar på världsreligionerna" (sli.se)(22min)




Lektion 3
Diskutera (grundkurs/och eller) lärobokens frågor s 256 (se även Showbie)
Quiz/begrepp/svåra ord/

Se "Världens sämsta indier" svt.play (avsnitt 4) eller "Hinduismen - världsreligioner i Sverige" sli.se




Lektion 4
10min kort repetition
Genomgång av grundkursen/och diskussionsfrågor
Bildspels-Quiz-svåra ord


Avslutande uppgift "Min vän Benny"




------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



buddhism



Buddismen


Övergripande frågor
- Hur påverkar religioner buddhisters liv?
- Vad skiljer de olika riktningarna åt inom buddhismen?
- Vad är lika och vad är olika inom hinduismen och buddismen?



Lektion 1
Bakgrund
När? Var? Hur? Varför? Vem? Vilka?

Svåra ord
nirvana, åttafaldiga vägen, buddha, stupa, Bodh-Gaya

Tripitaka, mahayana, asket, theravada, vesak, Sangha (munkar/nunnor), lotusblomman, meditation, De fyra ädla sanningarna, Dalai lama, 





Lektion 2
Läs och diskutera grundkursen två och två (högläsning)
Genomgång av svaren i grundkursen.
Film "Vi tittar på världsreligionerna" (Buddism) (sli.se)(22min)





Lektion 3
"Buddhas vandring"
"Efter att ha stött på en gammal man, en mycket sjuk man, och ett lik, blir Siddharta traumatiserad. När han sedan ser en vandrande asket, bestämmer sig Siddharta för att bli en asket. Som följd av detta lämnade han sitt hem vid 29 års ålder, och följde olika lärare. Han tillbringade först tid med olika mästare i meditation, men efter att ha bemästrat dessa meditationsformer kände han att han trots detta inte hade funnit något svar till det mänskliga lidandet. Då valde han att följa en grupp mycket strikta asketer, där han åt så lite att han blev extremt mager. Trots detta mycket strikta utövande, fann han inte vad han hade letat efter.[7]
Efter att ha återfått sin styrka satte han sig under ett bodhiträd och bestämde sig för att sitta kvar där tills han antingen dött eller nått buddhaskap. När han satt under detta träd kom Mara för att försöka hindra Siddharta från att nå buddhaskap, men trots detta lyckades Siddharta till slut nå buddhaskap under bodhiträdet.[8] Som följd av detta, lärde Buddha ut i de fyrtiofem år som han levde efter hans upplysning. Några av hans mest kända lärjungar blev Śariputra, Maudgalyāyana, samt hans kompanjon Ananda. Hans död innebar hans ingång i det slutgiltiga skedet: parinirvāna, och efter hans död blev hans kropp kremerad och hans kvarlevor placerade i flera stupor.[9]"
Källa Wikipedia




Lektion 4
10 minuter repetition
Genomgång av grundkursen
Quiz/svåra ord.


"Tjuvlyssnar på ett samtal" exitticket Buddismen


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Eget resonemang/fördjupning

Lektion 1

Se filmen två och två "Jämförelse mellan hinduismen och buddismen"
Jämför (jobba två och två med ett venndiagram)
















Lektion 2-3-4








Jämförelser/Konsekvenser (egen film?)
"Ett givande samtal om livet"




Lektion 5 

Film 1
Vad är lycka?
Se filmen (Jakten på lycka/Himmel och jord)(sli.se)

Eleverna skriver därefter sitt resonemang kring lycka på Showbie


Lektion 6

"Tjuvlyssnar"

Lektion 7

Epikuros - om lycka? (sli.se)

Källgranskning/diskussion

Lektion 8

Källgranskning forts


Lektion 9

Begrepp och Utvärdering

tisdag 21 mars 2017

Religion (år7)



Övergripande frågor:

Vad är religion och hur påverkar religionen troendes liv?

Hur har religion och samhälle påverkat varandra genom åren?


Centralt innehåll Lgr 11
Centrala tankegångar och urkunder inom kristendomen samt utmärkande drag för kristendomens tre stora inriktningar: protestantism, katolicism och ortodoxi.

Centrala tankegångar och urkunder i världsreligionerna islam, judendom,
Varierande tolkningar och bruk inom världsreligionerna i dagens samhälle.
Huvuddragen i världsreligionernas historia.

Sekulära livsåskådningar, till exempel humanism




-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Introduktion: (ev. jfr. En troende/en ateist/perspektivbyte)
Vad är religion?


Existentiella frågor/livsfrågor

Finns Gud?


Vad är meningen med livet?
Varifrån kommer vi?
Vad händer efter döden?

Vad är religion?
Varför finns religioner?
Vad är ritualer? Varför används de?

Vad är moral för dig?
Heliga platser? Varför?


Svåra ord
tro-vetenskap, sekularisering,



Himmel och jord - Varför finns religion? (sli.se)



----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Intro. forts.

Svåra ord
ritual, rit, existentiella frågor, cyklisk, etik, moral, monoteistisk, polyteistisk, ateist, humanism, övernaturlig, naturreligioner, animist (del av naturen), urkund, symboler, asket, celibat, myt, helig



Film:
Världsreligioner - En översikt och introduktion till religioner (22min)


Vad? och Hur? (Elevplanering)

Vi ska arbeta med tre syskonreligioner....hur?

Hur kan vi arbeta med dessa (enkät)



------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

De abrahamitiska religionerna (år7)
 












Judendomen

Lektion 1 


Bakgrund

När? Var? Varför? Vilka?

Svåra ord:

Pesach, exodus, synagoga, kippa, ortodox, liberal, konservativ, reform, kosher, sabbat, förintelsen, menora, rabbin, Tora, Purim, "Det utvalda folket", "De tolv stammarna", Chanukka, förbund,

Abraham, Isak, Jakob, Moses



Grundkurs/ Judendomen  (högläsning två och två)


Lektion 2

"Det hebreiska folket" Forna civilisationer (film/sli.se)



Lektion 3

"Från Sverige till himlen"/film/sli.se (Fira Purim mm)



Lektion 4

Grundkursen färdig/ Genomgång av grundkursen
Spela begreppsspelet/diskutera de svåra orden i grupper)
BildQuiz/


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------







Kristendomen

Lektion 1
Intro.

Bakgrund
När? Var? Hur? Vem Vilka? Vad? Hur? Varför?


Grundkurs/Kristendomen (Två och två muntligt - högläsning)


Genomgång av grundkursen/muntligt


Lektion 2

Bildspelsquiz

Svåra ord:
ortodoxa kyrkor, katolska kyrkan, protestantiska kyrkor, messias, Petrus, Martin Luther, Påven, Johannes Döparen, apostoliska trosbekännelsen,  frälsning, dop, bikt, Konstantin


bannlysning, bergspredikan, biskop, evangelium, helgon, krucifix, nattvard, advent, konfirmation, välsignelse, kyrka, Bibeln, reformation, protestantism, katolicism och ortodoxi, påve, Martin Luther, kloster

ikon, martyr, patriark, sakrament, treenighet, reformerta kyrkor, anglikanska kyrkan, mysterier, baptism, missionär, väckelserörelse, Kristi Himmelsfärdsdag, Pingst, Påsk, Jul


Se filmen:
"Vi tittar på världsreligionerna - Kristendomen"



Lektion 3
Bildspelsquiz fortsätt/färdig
Quiz fur alle



Lektion 4

Grundkursen färdig/ Genomgång av grundkursen
Spela begreppsspelet/diskutera de svåra orden i grupper)
BildQuiz/



------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


islam



Islam

Lektion 1

Bakgrund:
När?  Var? Hur? Varför? Vem? Vilka?

Grundkurs/Islam  (två och två - högläsning)



Lektion 2

Bildspelsquiz

Svåra ord:

Mecka, minaret, moske, Muhammed, muslim, profet,
Koranen, Allah, Kaba, sura, sharia, (sunna), sunni, shia, imam

Bokens folk, domens dag, hijra,  Ramadan, hadith, haram, halal, id al-fitr, rit, kalif, kalifat, martyr, Medina, Jerusalem, jihad, böneriktning (qibla) kalifat, Kaba, islamofobi, islamism

Fatima, Fatimas hand, Ali

De fem pelarna:
vallfärd (hajj), bön (salat), trosbekännelse (shahada), fastan (sawn), allmosa (zakat)




Film:
"Vi tittar på världsreligionerna - Islam



Lektion 3


Film
"Från Sverige till himlen"
(islam)(tom. 20min paus/diskussion och jämförelse med andra religioner/korsfästelse ex. Filippinerna/ medlidande/lidande)


/spela
BildspelsQuiz fortsätt..



Lektion 4 
Grundkursen färdig/ Genomgång av grundkursen
Spela begreppsspelet/diskutera de svåra orden i grupper)
BildQuiz/



--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------





Vi jämför de abrahamitiska religionerna






Eget resonemang



Lektion 1
jämförelse/matris

Finns det fler likheter?


1. Se filmen från Studi.se
"De abrahamitiska religionerna - en jämförelse"


2. Jobba med tabellen och jämför religionerna.


3. Avslutning med gemensamt "Öppet dokument"



Lektion 2/3/4/








Lektion 5
Redovisa filmerna...

Lektion 6

Varför religionsfrihet? Resonera.

Enskild uppgift
Beskriv Moses/Jesus och Mohammeds liv/tankegods...
Jämför personerna och religionerna








--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
bildkälla Skolbanken


Lektion 7

Uppgifter
1. Jesus är en viktig person inom både kristendomen och islam? Stämmer/stämmer inte?
Motivera ditt svar...(på showbie)

2. Inom både judendomen och kristendomen tror man att Messias har kommit till jorden.
Motivera ditt svar.... (på showbie)

3. Riter
(Uppgiften finns på Showbie)

4. Likheter och skillnader
(Uppgiften finns på Showbie)